В БСК се проведе семинар на тема „Планиране, управление и развитие на работодателските организации"

26.03.2026

В БСК се проведе семинар на тема „Планиране, управление и развитие на работодателските организации

На 26 март 2026 г. в Българската стопанска камара (БСК) се проведе семинар на тема „Планиране, управление и развитие на работодателските организации“. Събитието бе организирано по проект „Заедно за устойчива заетост“ по Програма „Развитие на човешките ресурси“ и събра представители на 15 браншови организации. Лектори на форума бяха Мария Минчева, зам.-председател на БСК, и Станислав Попдончев, зам.-председател и главен финансов директор на камарата.

 Семинарът бе открит от председателя на БСК Добри Митрев, който подчерта значението на обмена на опит, повишаването на професионалната компетентност и създаването на среда на доверие между организациите. В рамките на събитието Попдончев представи резултатите от проучване сред участниците, което очерта представителността като основна функция на организациите, а ограниченото участие на членовете – като сериозно предизвикателство. Като основни причини за отпадане на членове бяха посочени липсата на видима полза от членството и финансови затруднения, а пред финансовата устойчивост стояха проблеми като нестабилна външна среда и липса на постоянен административен състав.

Мария Минчева акцентира върху стратегическата роля на работодателските организации, подчертавайки значението на ясна стратегия, добро управление и превръщането на целите в конкретни работни програми с измерими резултати. Според нея ефективността зависи не от броя на членовете, а от тяхното активно участие и създаването на реална стойност, като по-малките организации имат предимство в близостта до членовете и гъвкавостта при вземане на решения.

Форумът включваше и дискусия за финансовата устойчивост на организациите, като бе подчертано, че членският внос остава основен източник на финансиране, но допълнителни приходи могат да се осигурят чрез услуги, проекти и външно финансиране. Практическата част на семинара стимулира стратегическото мислене на участниците и работата по идеи за развитие, привличане и задържане на членове, повишаване на видимостта на организациите и улесняване на процеса на членство.

Събитието завърши с обмяна на опит и формулиране на конкретни препоръки за бъдещо развитие на браншовите организации и съвместни инициативи.